News

5 Foods That Are Costing You More Right Now

Plus, ways to save cash without giving up your favorite weight-loss staples.

News

5 Foods That Are Costing You More Right Now

Plus, ways to save cash without giving up your favorite weight-loss staples.

Most health-minded people would agree that eating smart has two major challenges: avoiding diet-derailing temptations and paying for all of the grub.

If you aren’t careful, loading up on nutritious fare can burn a hole in your wallet faster than you can say weight loss. And with grocery store prices on the rise, filling up the cart may be eating away at your budget more than usual. But that doesn’t mean you should change your diet to save cash. Simply knowing which foods are increasing in price and finding smart swaps or ways to stretch your dollar can help.

Below we reveal the foods that are costing you more right now, according to the government's Consumer Price Index (CPI), and provide need-to-know intel on eating each one on a budget.

EGGS

Eggs are no longer the cheap source of protein you use to know. After a whopping 18.3 percent increase in egg prices this past June, the cost of the fat-fighting superfood rose an additional 3.3. percent in July. The average cost of a dozen eggs in America is now $2.57. Yikes! The surge in price can be blamed on the flu: 10 to 15 percent of the table-egg supply was lost as a result.

Eat This Tip!

There’s no need to ax eggs from your diet in the name of penny pinching — it’s one of our 6 Foods for Six Pack Abs, after all. Instead, rethink the way you use them so a carton will last you twice as long, ultimately saving you cash. For instance, if you typically eat a veggie-filled three-egg omelet for breakfast, sauté up a large serving of protein- and fiber-filled veggies (like spinach, broccoli and brussels sprouts) and top them off with a single sunny-side-up egg instead.

BUTTER & MILK

The cost of butter went up 1.7 percent in July, and milk prices ticked up 1.4 percent. The average price of a gallon of whole milk: $3.43.

Eat This Tip!

While it may be tempting to swap butter for a substitute like margarine to save money, don’t. Research has shown that margarine may expand your waistline, increase dangerous cholesterol levels and up the risk of heart disease, so using the stuff will end up costing your health and your wallet in the long run.

BACON & PORK

The cost of pork has been steadily increasing over the last few months. Producers are raising smaller hogs by weight, which has tightened the supply, say experts.

Eat This Tip!

Sorry, bacon lovers, but your beloved meat of choice is the priciest cut of pork on the market, coming in at $5.18 a pound. But you don’t have to ditch it altogether if you’re on a budget. Add boneless ham to your sandwiches and breakfast plates in lieu of the crispy meat. Doing so will save you $1.09 per pound. Although that might not seem like major savings, if you’re buying meat for a family of four or five, it’s sure to add up in the long run.

MELT UP TO 10 POUNDS IN ONE WEEK! WITH OUR BEST-SELLING NEW DIET PLAN, The 7-Day Flat-Belly Tea Cleanse! Test panelists lost up to 4 inches from their waist! Available now for Kindle, iBooks, Nook, Google Play, and Kobo.

The 7-Day Flat-Belly Tea Cleanse